Szkoła Przetrwania level 1

Wiek: 13-18 lat Organizator: Biuro Turystyki Aktywnej KOMPAS sp. z o.o.
LP. KOD TERMIN CENA
1. SPD 26.06-07.07.2017 - -
2. SPD 08.07-19.07.2017 - -
3. SPD 20.07-31.07.2017 - -
4. SPD 01.08-12.08.2017 - -
Organizator
Biuro Turystyki Aktywnej KOMPAS sp. z o.o.
Wiek
Wiek od 13 lat do 18 lat
Opis

Zapraszamy na letnią Szkołę Przetrwania – obóz z wieloletnimi tradycjami, który uczy wielu przydatnych umiejętności, a także jest niezwykłą przygodą. Sprawdź swoje umiejętności i hart ducha, otwórz się na nowe wyzwania w gronie ciekawych świata ludzi! Ogrodniczki to idealny teren dla programu survivalowego. Lasy, zbiorniki wodne, bagna, naturalne przeszkody terenowe - jednym słowem ponad 60 ha terenu "w środku niczego", z dala od skupisk ludzkich, który umożliwi Wam maksymalne wczucie się klimat. Satysfakcja i dobra zabawa gwarantowana! 

 

Opis programu

Niezmiennie, już od 19 lat, organizujemy obozy survivalowe. Uczymy na nich radzenia sobie w każdej sytuacji, współpracy w grupie, samodzielności. Jest to prawdziwa szkoła życia - dla każdego. Nie wymagamy specjalnego przygotowania fizycznego, a jedynie chęci i zaangażowania. Tym niemniej należy pamiętać, że program obozu jest bardziej intensywny niż na obozach przygody. Na obozie przetrwania duża ilość wychowawców i instruktorów od zajęć specjalistycznych (nawet 4 Uczestników na 1 osobę kadry!) powoduje, że każdy dzień to spora dawka intensywnych doznań, będąca cennym doświadczeniem. Survival to przede wszystkim sztuka improwizacji, o czym Uczestnicy przekonają się podczas wielu gier, zabaw i zadań specjalnych!

Zajęcia survivalowe. Na Uczestników czekać będzie wiele zadań, które nauczą ich radzenia sobie w trudnych i nietypowych sytuacjach. Będzie można poznać tajniki budowania schronień, przyrządzania posiłków traperskich, maskowania się, ale także radzenia sobie w losowej sytuacji bez pieniędzy, smartfona z internetem i innych zdobyczy techniki, bez których ciężko się obejść w życiu codziennym. Jest to swojego rodzaju trening psychologiczny na wytrzymałość w sytuacjach nietypowych. Powszechnie wiadomo, że zwykle najpierw poddaje się umysł, a dopiero później ciało. Determinacja, żeby przetrwać, pozwala zmobilizować się do działania. Na obozie Uczestnicy poddani zostaną swoistego rodzaju próbie charakteru, która pozwoli im w przyszłości realnie oceniać swoje możliwości. W programie przewidziane są różnorodne tematycznie biwaki z noclegami w bardzo różnorodnym terenie i warunkach oraz dzień kuchni naturalnej, w czasie którego Uczestnicy nauczą się przyrządzać wiele nietypowych potraw. Już tradycją stało się smażenie chipsów z pokrzyw oraz przygotowywanie ryb przy ognisku.

Rozpalanie ognia. Jest jedną z najważniejszych umiejętności dla każdego survivalowca i należy ją ćwiczyć przy każdej możliwej okazji i warunkach. Ogień pozwoli nam przygotować posiłek, wysuszyć ubrania, wezwać pomoc, dać ciepło czy poczucie bezpieczeństwa. Podczas całego obozu Uczestnicy będą uczyć się w jaki sposób rozpalać ogień różnymi metodami (począwszy od naturalnych po chemiczne), jak odpowiednio układać stosy ogniskowe w zależności od potrzeb, jakim drewnem palić w jakiej sytuacji, a także skąd wziąć i jak dbać o rozpałkę.

Paintball. To niesamowicie wciągająca gra terenowa, ucząca maskowania, podchodów, współdziałania w grupie, szybkiego podejmowania samodzielnych decyzji. Uczestnicy podczas zajęć wyposażeni będą w specjalne ubranie i maski ochronne oraz markery, kulki z farbą (300 szt. na osobę). Stoczą walki, które pozwolą im nauczyć się planowania i strategicznego myślenia. Trzeba będzie szybko działać, podejmować trudne decyzje, a i często nauczyć się przegrywać z honorem.

Samoobrona. Szkolenie z samoobrony pomaga kształtować siłę fizyczną i psychiczną, wyzwala nieznaną energię i moc, której nigdy wcześniej byśmy z siebie nie wydobyli. Instruktorzy pokażą, jak obronić się podczas napadu, w samochodzie oraz w różnych nietypowych sytuacjach. Zajęcia zawsze dostosowane są do możliwości grupy.

Zajęcia linowe. Każdy Uczestnik szkoły przetrwania musi posiąść podstawową wiedzę z zakresu posługiwania się różnorakimi linami. Doświadczeni instruktorzy pokażą, jak wiązać węzły, opowiedzą o wspinaczce - zarówno w skałach, jak i w wysokich górach, a następnie pokażą, jak tę wiedzę zastosować m.in. przy budowie i pokonywaniu mostów linowych nad wąwozami i rzeczkami. Obozowicze będą uczyć się również zastosowania węzłów i splotów lin w pracach obozowych i podczas wędrówki w terenie, które przydadzą się im również w życiu codziennym.

Pierwsza pomoc przedmedyczna. Uczestnicy nauczą się jak należy postępować i jak udzielać pomocy ofiarom różnych wypadków. Są to umiejętności mogące okazać się niezbędne w najmniej spodziewanym momencie i niejednokrotnie ratujące komuś życie. Po szkoleniu z samarytanki możemy być pewni, że w sytuacji zagrożenia zdrowia będziemy potrafili zadziałać prawidłowo. Po takich zajęciach Uczestnicy powinni potrafić: zabezpieczyć miejsce wypadku, wykonać zabieg reanimacyjny, zatamować krwotok, opatrzyć ranę, wykonać unieruchomienie kości itp. Te umiejętności Uczestnicy będą ćwiczyć podczas wielu gier, biwaków lub symulacji przez cały czas trwania obozu. Nauczą się także, jak pomóc sobie samemu albo zapobiegać częstym przypadkom, takim jak np. skurcze, otarcia, pęcherze itp.

Ponadto w programie:

Orienteering. Bez umiejętności czytania mapy oraz posługiwania się kompasem nie ma nawet co mówić o prawdziwym survivalu, dlatego też Uczestnicy będą mieli szereg zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych dotyczących tej dziedziny. Wezmą udział w dziennych i nocnych zawodach na orientację. Nauczą się znaków topograficznych, wyznaczania azymutu, rysowania map, oceniania odległości itp. Po obozie będą umieli orientować się w terenie, zarówno z mapą i kompasem, jak i bez ich użycia oraz nawigować za pomocą GPS (systemu nawigacji satelitarnej). Dzięki najnowszym zdobyczom techniki Uczestnicy poznają ciekawy sposób na spędzania wolnego czasu – geocaching, który jednocześnie pozwoli na eksploatację lasów, gór i miast, odkrywanie miejsc, o których wiedzą tylko nieliczni.

Survival miejski. Zapraszamy na nowe, interesujące szkolenie. Sztuka przetrwania to umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji – nie tylko na łonie natury. Zdecydowanie częściej przebywamy właśnie w mieście i dlatego warto wiedzieć, jak minimalnym kosztem pozyskać w betonowej dżungi jedzenie, ubranie czy nocleg. 

Pionierka obozowa. Uczestnicy nauczą się samodzielnie robić łóżka, usłyszą o tajnikach rozkładania namiotów wojskowych, dowiedzą się o podstawowych zasadach budowania obozów. Teraz już każdy będzie umiał posługiwać się saperką, siekierką, piłą, będzie potrafił założyć biwak oraz znał niezbędny ekwipunek obozowy.

 

Wyżywienie

Catering. 4 posiłki dziennie: śniadanie, obiad + podwieczorek, kolacja. Obóz zaczyna się od kolacją pierwszego dnia, a kończy śniadaniem dnia ostatniego. Suchy prowiant na drogę powrotną.

 

Cena zawiera

Zakwaterowanie (11 noclegów), wyżywienie 4 razy dziennie, realizację bardzo aktywnego programu, opiekę kadry i instruktorów, pamiątkową koszulkę, śpiewnik, ubezpieczenie NNW (10.000 zł).

 

Cena nie zawiera

Dojazdu i dodatkowych atrakcji.

Dopłaty:

 • dodatkowe 100 kulek paintballowych - 30 zł
 • przejażdżka czołgiem - 60 zł
 • przejażdżka amfibią PTS i BRDM (komplet) - 60 zł
 • strzelanie z broni ostrej (20 strzałów karabin + 20 strzałów pistolet) - 130 zł
 • płyta ze zdjęciami z obozu - 29,90 zł
 • przygodowy  pakiet obozowy - 100 zł 

 

Co zabrać
 • ważną legitymację szkolną z numerem PESEL oraz poprawnie wypełnioną kartę kwalifikacyjną z numerem PESEL
 • ubrania „do ubrudzenia” na zajęcia w terenie, wysokie buty (wojskowe lub turystyczne - rozchodzone, aby uniknąć obtarć), bielizna, dobre skarpety (najlepiej turystyczne)
 • ciepłe ubrania (kalesony, getry, bluzy polarowe, czapka, rękawiczki), kurtka przeciwdeszczowa, strój do ćwiczeń fizycznych (buty, krótkie spodenki, koszulka), pasek do spodni, letnie nakrycie głowy (czapkę, chustkę lub kapelusz)
 • przybory toaletowe, ręcznik kąpielowy i plażowy, krem z filtrem UV, środek przeciwko owadom, okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy/kąpielówki
 • notatnik, kilka długopisów, kompas turystyczny, latarkę diodową (najlepiej czołówkę), nóż lub scyzoryk, menażkę i kubek, sztućce, 10 metrów sznurka, przybory do szycia
 • ciepły śpiwór, karimatę lub matę samopompującą

Prosimy spakować się w plecak (nie torbę!). 

Organizujemy za dopłatą dojazd na obóz z większych miast Polski. Podróż odbywa się autokarem lub pociągiem.

Dojazd negocjowany jest realizowany przy min. 4 osobach z danego miasta.

Koszt dojazdu negocjowanego w obie strony: 250 zł. 

Uczestnicy zawsze podróżują pod opieką naszej kadry.

Wykaz miejsc i godzin zbiórek będzie potwierdzony na ok. 7 dni przed wyjazdem (wiadomość wysyłamy na adres e-mail podany w rezerwacji).

 

LP. MIASTO MIEJSCE ZBIÓRKI Środek transportu ZBIÓRKA WYJAZDOWA ZBIÓRKA POWROTNA DOPŁATA
1 Ogrodniczki Baza namiotowa w Ogrodniczkach k. Białegostoku Własny 16:00 10:00 0 PLN
2 Częstochowa DOJAZD: parking przy McDonald's, ul. Drogowców 1, kier. Łódź / POWRÓT: parking przy McDonald's, al. Wojska Polskiego 263/271, kier. Katowice Autokar 07:10 18:45 188 PLN
3 Gdańsk Dworzec PKS, ul. 3 Maja 12 Autokar 07:10 17:25 178 PLN
4 Katowice parking przy McDonald's, ul. Ofiar Katynia 5, kier. Opole Autokar 05:40 20:15 188 PLN
5 Kraków parking przy hipermarkecie Carrefour, ul. Zakopiańska 62 Autokar 04:10 21:00 198 PLN
6 Łódź stacja paliw Shell, ul. Rokicińska 192 Autokar 09:25 16:45 178 PLN
7 Olsztyn stacja paliw Statoil, ul. Lubelska 10a Autokar 10:20 14:35 98 PLN
8 Poznań tzw. Dworzec Letni, ul. Dworcowa 1 Autokar 06:15 19:45 178 PLN
9 Szczecin Negocjowany
10 Toruń . Łączony 00:00 00:00 128 PLN
11 Warszawa Pałac Kultury i Nauki, parking przy Pałacu Młodzieży (od ul. Świętokrzyskiej) Autokar 11:50 14:05 178 PLN
12 Wrocław . Łączony 00:00 00:00 188 PLN
13 Opole Negocjowany

Ogrodniczki - Pole Namiotowe

Baza namiotowa w Ogrodniczkach. Miejscowość Ogrodniczki w województwie podlaskim, 10 km od Białegostoku, w okolicach Puszczy Knyszyńskiej. Uczestnicy zakwaterowani będą w namiotach 10-osobowych (w namiocie max. 6 osób), wyposażonych w podłogi drewniane, na kanadyjkach z materacami. Na miejscu do dyspozycji: kontenery sanitarne (WC, umywalki, prysznice) z dostępem do ciepłej wody, stołówka, OSF i duży teren treningowy.

 

ul. Żwirowa (teren byłej żwirowni), 16-030 Supraśl

Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy zajęcia dodatkowe za dopłatą:

100 dodatkowych kulek paintballowych - 30 zł
Możliwość zaopatrzenia się w dodatkowe kulki, oprócz tych w programie. 

Przejażdżka czołgiem - 60 zł
Czołg T55 AMS "MERIDA". polski czołg zbudowany w oparciu o rosyjski czołg T55. Ten egzemplarz pochodzi z 1968r. Służył w armi polskiej do 2005r. Waga 46 ton, silnik V12 pojemność 42L moc 600 koni spalanie 450 l/100 km prędkość maksymalna 60 km/h. Około 20 minut przejażdżki po tankodromie i pływanie.

Przejażdżka amfibią - 60 zł

Pojazd VOLVO BV-202 transporter gąsienicowy używany do przewozu żołnierzy w bardzo ciężkich warunkach terenowych. Pływa, jeździ po bagnie po głębokim śniegu. Na pakę zabiera 10 osób. silnik pojemność 2L moc 76 koni spalanie około 60-70 l/100km prędkość max to 50 km/h PTS-m 10 amfibia. Waga 17 ton silnik taki sam jak w czołgu prędkość do 70 km/h. Na pakę zabiera 60 osób. BRDM-2 transporter opancerzony używany obecnie przez wojsko polskie waga 6,5 tony uzbrojenie karabin maszynowy kpwt kaliber 14,5, pływa, jest na wyposażeniu ponad 40 armii na świecie. Nasz egzemplarz służył na misji w Bośni.

Około 20 minut przejażdżki po tankodromie i pływanie.

Strzelanie z broni ostrej 130 zł

(20 strzałów karabin + 20 strz. pistolet) - strzelamy z AKGN (kałasznikow), AKMS (inna odmiana kałasznikowa), pistoletu GLOCK oraz pistoletu CZ 75/ po 10 strzałów z każdej broni. 
Wszystko pod czujnym okiem instruktorów z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

W ramach zajęć dodatkowych na obozie ASG planujemy strzelanie z broni palnej - sportowej.
Broń palna sportowa w rozumieniu ustawy o broni i amunicji, to broń: 
- bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm ( potocznie zwnana KBKS)
- centralnego zapłonu z lufami gwintownymi o kalibrze do 12 mm
- gładkolufowa.

Cechą broni sportowej jest konstrukcyjne wyeliminowanie możliwości prowadzenia ognia ciągłego. Instruktorzy prowadzący strzelanie mają stosowne pozwolenia
na w/w broń, oraz uprawnienia instruktorów strzelectwa sportowego, oraz uprawnienia prowadzących strzelanie.

Broń która zostanie wykorzystana podczas zajęć to:

- pistolet Glock 17 kaliber 9 mm PARA
- pistolet CZ 75 kaliber 9 mm PARA
- pistolet TT kaliber 7,62x25 Makarow
- karabin AK 47 kaliber 7,62x39
- pistolet maszynowy PPSZ 41 kaliber 7,62x25 Makarow. 
- pistolet maszynowy RAK kaliber 9 mm Makarow 

Każda jednostka broni jest bronią sportową w myśl ustawy i jako broń sportowa jest zarejestrowana.
Strzelanie będzie odbywało się na strzelnicy posiadającej odpowiednie pozwolenia. 
Na terenie obozu jest możliwe przeprowadzenie szkolenia z zasad bezpieczeństwa podczas strzelania, budowy broni i zasady jej działania.

Ustawa o broni i amunicji z dnia: 21maja1999. Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829, z 2014 r. poz. 295.