Jak przygotować dziecko na obóz?


Wysyłając Dziecko na obóz organizowany przez BTA Kompas powierzacie Państwo swoją pociechę wykwalifikowanej i opiekuńczej kadrze, która dołoży wszelkich starań, by aktywny wypoczynek dostarczył Maluchowi mnóstwa miłych wrażeń i wiele radości.

Będzie to niewątpliwie lekcja samodzielności i niezależności dla Dziecka, jak również świetna okazja do zdobywania doświadczeń w kontaktach z innymi ludźmi. Bowiem właśnie w wieku 6-10 lat Dziecko uczy się życia w społeczności, jest spragnione kontaktów z rówieśnikami i wtedy to właśnie odkrywa największą radość bycia z kolegami. Ponadto to świetna okazja do wzbogacania wiedzy zaciekawionego światem i wciąż pytającego Malucha. Dlatego też nie należy obawiać się, że Dziecko jest zbyt małe, tylko zaufać kadrze pedagogicznej. Mamy tu na myśli zwłaszcza kierownika obozu i wychowawców, którzy posiadają doświadczenie obozowe i zawodowe w pracy z dziećmi młodszymi, jak również wykwalifikowanych instruktorów i lekarza obozowego.

Ponieważ doświadczenie rozłąki jest dziecku niezbędne do nauki samodzielności, należy Dziecko odpowiednio przygotować do tego rozstania (pragniemy tutaj zaznaczyć, że takich rozstań powinni uczyć się też rodzice - wtedy Dziecko będzie czuło się bezpieczniej). Po pierwsze: zapewnić Dziecko, że to wyjazd na kilka dni, a nie na zawsze. Po drugie: stworzyć pozytywne wyobrażenie i przybliżyć Dziecku specyfikę „życia obozowego” (zwłaszcza, kiedy jedzie pierwszy raz).

Zachęcamy do wspólnego obejrzenia galerii zdjęć zamieszczonych w internecie z poprzednich naszych obozów. Można na nich dostrzec nie tylko zadowolenie z uczestniczenia w fascynujących różnego rodzaju zajęciach, ale również niegasnący uśmiech na buziach małych i dużych Uczestników. Na naszych obozach bowiem, mimo bardzo atrakcyjnego programu, zawsze jest czas na rozmowę z wychowawcą o rzeczach ważnych i błahych, na przyjaźń, na obchodzenie urodzin czy na pisanie listów do rodziców. Szczególną jednak uwagę przywiązujemy do opieki nad Maluchami, wiedząc jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa. Niemniej jednak czynimy to z wielką chęcią i radością. Dodatkową rzeczą realizowaną na obozach dla najmłodszych są różnego rodzaju zajęcia artystyczne, takie jak lepienie z gliny, malowanie farbami po kamieniach, układanie mozaik z różnych materiałów naturalnych, wynikające z dużej potrzeby rozwijania w tym wieku wyobraźni i zdolności manualnych oraz konkursy, na przykład konkurs czystości, który ma na celu rozwijanie samodzielności i zachęćanie do dbania o wygląd własny i otoczenia. Wszystko oczywiście dzieje się pod okiem opiekuńczego wychowawcy i czujnego kierownika obozu.

To tylko niektóre dodatkowe atrakcje, z jakimi mały uczestnik spotka się na obozie. Chcemy również dodać, że szanując każdego Uczestnika, nigdy nie zmuszamy do robienia czegoś na siłę; zachęcamy, ale nie zmuszamy.

Po takim pozytywnym wprowadzeniu Dziecko powinno chętnie podjąć decyzje o wyjeździe bez rodziców. Jednak w przypadku mieszanych uczuć dziecka w obliczu nadchodzącego sprawdzianu jego samodzielności, można jeszcze spróbować przekonywać Malucha posługując się argumentami, że na obozie będzie fajnie, pozna nowych kolegów, będzie miał sympatyczną wychowawczynię lub wychowawcę, nauczy się np. podstaw wspinaczki. Jeśli mimo wszystko nie będzie samo chciało jechać na obóz, nie powinno się zmuszać dziecka ani wysyłać na siłę. Z doświadczenia wiemy, że przy takim nastawieniu (nie jest po prostu jeszcze gotowe i rodzic powinien to uszanować) pobyt na obozie może być dla dziecka udręką (smutek, płacz, niechęć do zabawy i zajęć programowych), a co najgorsze zniechęci to i zrazi Malucha do samodzielnych wyjazdów w przyszłości. Ze względu na dobro dziecka radzimy poczekać i spróbować w kolejnym roku.

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA OBÓZ:

  • Dziecko powinno mieć w swoim ekwipunku podstawowe przybory toaletowe i powinno wiedzieć o tym, że nikt inny poza nim nie może z nich korzystać. Często zdarza się, bowiem tak, że Maluchy - pomimo starań wychowawców - pożyczają sobie nawzajem grzebień, ręcznik czy klapki pod prysznic,
  • Odpowiednie ubranie najlepiej posegregować w gotowe „zestawy” na każdy dzień obozu (powiedzieć również dziecku, że codziennie powinno zakładać czyste ubranie i gdzie powinno składować brudną odzież),
  • Trzeba koniecznie powiedzieć dziecku, aby o wszystkich dolegliwościach (bóle głowy, brzucha, wymioty, złe samopoczucie) powiadamiało wychowawcę,
  • Aby na obozie nie pojawił się niespodziewany bolesny problem z ząbkami, warto wybrać się przed wyjazdem do dentysty,
  • Dobrze jest wyposażyć Dziecko w płyn przeciw komarom i preparat do posmarowania w razie ukąszenia przez owady,
  • Dobrze jest spakować dziecku ulubioną maskotkę i bajkę, którą mama czyta przed snem, na wypadek, gdyby pojawiły się problemy z zaśnięciem.


Na koniec chcielibyśmy dodać, że w przypadku jakichkolwiek dodatkowych informacji dotyczących zdrowia Państwa dziecka prosimy o dokładny opis dolegliwości i sposobu podawania leków w karcie obozowej uczestnika lub podać dodatkowe zalecenia lekarza prowadzącego. Cenne też będą informacje na temat specyficznych zachowań czy cech charakteru Malucha, jak również inne uwagi, na które wychowawca powinien zwrócić uwagę. To bardzo ułatwi nam pracę na obozie.

Życzymy miłych przygotowań!