(+48 58) 303 18 78

dostępni pn-pt 9:00-17:00

Szwajcaria Kaszubska.JPG
Szwajcaria Kaszubska.JPG

Szwajcaria Kaszubska - wycieczka z przygodą 3 dni

Wiek: 7-18

lokalizacja:
Zajazd Ostrzycki

Kaszuby są uznawane za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Polski. Największe bogactwo to lasy, jeziora z kompleksem Jezior Wdzydzkich - tzw. "Kaszubskie Morze", czyste powietrze, urozmaicona rzeźba terenu i liczne zabytki. Ciągle żywe są tu tradycje kaszubskie, kultura, język, stroje, rękodzieło ludowe. Szwajcaria Kaszubska jest idealnym miejscem na aktywny, ciekawy wypoczynek.

kontakt >

SZCZEGÓŁY

Liczba dni Liczba uczestników Cena Ilość gratisów Rezerwacja
3 dni
40-60 299 PLN 3 Zapytaj
.
35-44 315 PLN 3 Zapytaj
.
25-34 365 PLN 2 Zapytaj
.

Program

 

DZIEŃ 1

Wyjazd

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach - miejsce startowe naszej kaszubskiej przygody. Tutaj nastapi nasz pierwszys kontakt z tą idealnie zachowana kulturą regionalną. Sale ekspozycyjne Muzeum Kaszubskiego zwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy turystów z kraju i zza granicy. Wielu z nich, oczarowani zbiorami i gawędami przewodników Muzeum chętnie tu wracają.

Łapalice czyli niedokończony zamek- na terenie małej kaszubskiej wsi Łapalice znajduje się najnowszy zamek na świecie. Wybudowany w latach 80-tych obiekt co prawda nie został jeszcze dokończony, ale już pretenduje do miana najpiękniejszej i najbardziej tajemniczej polskiej budowli ostatnich lat.

UWAGA! Atrakcja dla odważnych! Zamek podejrzymy przez “dziurkę od klucza” ponieważ to wciąż plac budowy.

Kaszubski Parku Miniatur - zgromadzono tutaj wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i Świata. Budowle odwzorowane w skali 1:25.  Odtworzona została osada kaszubska, są latarnie morskie. Statua Wolności, Sfinks, Big Ben  czy Krzywa Wieża w Pizie, twarze amerykańskich prezydentów wykute w skale, Chrystus z Rio,   to tylko niektóre obiekty które znajdują się w parku. Kaszubski Park Miniatur to jednak nie tylko makiety, ale też inne atrakcje: wizyta w Gabinecie Śmiechu. Krzywe Zwierciadła - i Ty w różnych pozach. Mały, duży, chudy, gruby, za cienkim nosem a może z bujną fryzurą. To wszystko możliwe. Najmłodsi mogą w tym czasie skorzystać z placu zabaw. Dla odważnych wejście do Zamku Strachu. Sam na sam z Drakulą, wśród  pająków i czyhających niebezpieczeństw. Po dreszczach emocji Bajkowa Kraina w której czeka kilkadziesiąt postaci ulubieńców najmłodszych gości Parku. Do tego miejsce w którym spotkamy też żywe zwierzęta - osiołek, kucyk, owieczki, kózki, daniele.Wszystkie zwierzęta bardzo przyjazne.

Żywe Muzeum Ceramiki - Ludowa sztuka wyrobu i wypalania przedmiotów z gliny należy do najstarszych wytworów kultury, o czym świadczą liczne wykopaliska i co potwierdzają liczne badania naukowe. Gliniane naczynia robiono i wypalano na Kaszubach już od dawna, a pochodziły one z rodzimych warsztatów ceramicznych. Jest to nietypowe muzeum gdzie będziemy mogli zarówno obejrzeć pracę garncarza na kole garncarskim, jak i samemu spróbować sztuki "lepienia" garnków. Możliwość podziwiania pracy garncarza zostawia u wielu ludzi niezapomiane wrażenia. Warto również bliżej przyjrzeć się gotowym, wyrobionym już naczyniom, które ustawione na półkach wysychają czekając na dalszą obróbkę. Często można zastać siedzącą w tym pomieszczeniu malarkę, która wprawnymi ruchami nanosi wzory neclowskie na wypalone pierwszy raz naczynia.

Wiatrakcje czyli wiatrak w Ręboszewie - stoi on na najpiękniejszym punkcie widokowym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – na szczycie góry „Sobótka“.Podejdziemy pod wiatrak gdzie naszym oczom ukaże się widok na całą Szwajcarię Kaszubska.

Zakwaterowanie

Obiadokolacja

Team Building -  idealny początek pierwszego dnia! Dla grup, które się znają i dla tych, które dopiero rozpoczynają wspólną przygodę. Nic tak nie scala grupy i nie przełamuje pierwszych lodów jak wspólne rozwiązywanie problemów i wykonywanie twórczych zadań. Specjalne szkolenie outdoor przeprowadzone będzie w warunkach całkowicie nowych dla uczestników, nie będą więc w stanie realizować zadań w oparciu o swoją dotychczasową wiedzę i rutynowe działania. To pozwoli zdystansować się od codzienności, stereotypowego myślenia, a przede wszystkim pobudzi kreatywność grupy.

DZIEŃ 2

Śniadanie

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach - zwiedzimy pierwszy na terenach Polski skansen zabytkowy. Weźmiemy udział w tradycyjnych wiejskich zajęciach, takich jak  mielenie tabaki, noszenie wody w nosidłach, mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie, pranie i maglowanie, tkanie szmaciaka, obróbka drewna. Poza tym czeka na nas szałowa zabawa i gry ludowe Będzie chodzenie na szczudłach i w "korkach", przeciąganie liny, toczenie obręczy, strzelanie z procy, drewniane zabawki: na biegunach, na kółkach; pływające, fruwające itp.

A na koniec weźmiemy udział w zajęciach warsztatowych do wyboru:

Lekcja języka kaszubskiego - W czasie lekcji poznajemy podstawy języka kaszubskiego. Uczymy się alfabetu - dowiadujemy się m.in. o panujących różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznajemy się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz próbujemy pisać po kaszubsku ze słuchu.

Zajęcia w zabytkowej szkole - Poznajemy szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczymy się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką. Śpiewamy "Kaszëbsczé nótë".

Muzyczne narzędzia i instrumenty obrzędowe - Uczestnicy poznają historię, budowę i poprzez wspólne muzykowanie - działanie kaszubskich instrumentów i narzędzi muzycznych tradycyjnie używanych w czasie zabaw, obrzędów i świąt.

Tkactwo - Uczestnicy poznają warsztat tkacki i technikę tkania szmaciaka. Przy pomocy małych krosienek  wykonują wełną proste sploty otrzymując miniaturę wyrobu tkackiego.

Haftowanie - Uczestnicy poznają historię haftu wdzydzkiego, typy ściegów, kolorystykę, rodzaje wzorów i techniki jego wykonania. Zależnie od stopnia umiejętności wykonują samodzielnie cały, lub fragment haftu, który mogą dokończyć w domu.

Toczenie naczyń na kole garncarskim (dodatkowo płatne) - Do dyspozycji są dwa koła garncarskie o napędzie nożnym. Przy pomocy instruktora uczymy się obsługi koła i formujemy gliniane naczynia.

Para buch koła w ruch! - skansen Kolejowy Parowozownia w Kościerzynie - Muzeum Kolejnictwa mieści się na terenie dawnej kościerskiej parowozowni. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Do obejrzenia są m.in. prostokątna, przelotowa hala na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycja dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.

Obiad

Kula sferyczna – zabawa, która dostarczy wszystkim dużo emocji. Została wymyślona w Nowej Zelandii przez Zorbsa Dwane'a i Adrew Akers'a, którzy nazwali ta atrakcję "zorbem". Urządzenie składa się z dwóch kul, jednej mniejszej zawieszonej w drugiej znacznie większej, przerwa pomiędzy nimi wypełniona jest powietrzem. Do środka mniejszej kuli wchodzi uczestnik, przypina się specjalnymi pasami i… toczy się w dół zbocza! Cała zabawa przypomina nieco pralkę ale jest uwielbiana przez młodszych i starszych! Urządzenie posiada wszelkie atesty bezpieczeństwa.

Slackline nauczymy się chodzić po cienkiej taśmie zawieszonej pomiędzy drzewami na wysokości 50 cm od ziemi. Slacline jest nową, zdobywającą ogromną popularność dyscypliną, zwłaszcza za granicą.

Kolacja na patyku - po całodziennych ekscytacjach czeka nas relaksacyjna biesiada ogniskowa. Świetny czas na rozmowy, śpiewy i ogniskowe konkursy. A przy okazji można coś smakowitego wrzucić na ząb! Czeka nas wyśmienita kolacja, obowiązkowe kiełbaski, pieczony chlebek, ciepła herbata i garść niezwykłych opowieści.

Capture the Flag -  Sztuka kamuflażu, szybkość, spryt i współpraca w grupie. To główne umiejętności jakie przydadzą się uczestnikom bardzo emocjonującej gry jaką bez wątpienia są „Flagi”. Wtargnij niepostrzeżenie na teren przeciwnika, zlokalizuj flagę, zdobądź ją i dostarcz do swojej bazy. Działaj w dużej grupie lub w małych zespołach. Jaką strategię obierzesz? Jak przechytrzysz przeciwnika?

DZIEŃ 3

Śniadanie

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku - a tam zobaczymy między innymi:

Jednym z pierwszych obiektów, które nasi goście mogą zobaczyć podczas zwiedzania Centrum Edukacji w Szymbarku, jest Dom do Góry Nogami. Ta budowla w naszym zamyśle ma być alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie. Na terenie Centrum obejrzeć można statuę "Świętowida Kaszuba" symbolizującą religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów. Oprócz tego zachęcają do wizyty atrakcje: Najdłuższa Deska Świata, stół  Noblisty, największy fortepian świata, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego.

Muzeum Gospodarstwa Domowego - wystawione są tu różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej.

Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku!

Na terenie Centrum Edukacji w Szymbarku możemy zobaczyć replikę dworu, z miejscowości Salino koło Wejherowa. Takie budowle były powszechnie spotykane w dawnej Polsce, gdzie stan szlachecki stanowił znaczny procent społeczeństwa i nawet uboższa szlachta stawiała dworki, które symbolizowały ciągłości tradycji i kultury.

Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady - pomysł przetransportowania chaty Kaszubów do Szymbarka zrodził się podczas wizyty w Kanadzie, przy okazji uroczystych obchodów 150-lecia osadnictwa naszych rodaków w tym kraju.

I wiele innych niesamowitych obiektów…

Wspinaczka na Wieżycę- punkt widokowy na otaczające nas tereny. Wdrapiemy sie po 182 schodach na 35-metrową wieżę. W tym miejscu połkniemy Kaszuby w pigułce.

Posiłek w postaci suchego prowiantu

Zakończenie wycieczki

Fakultatywnie

Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy zajęcia dodatkowe za dopłatą:

Dzieci, których rodzice nie zdecydowali się na zakup dodatkowych opcji, będą uczestniczyć w zajęciach realizowanych zgodnie z programem obozu.

KOSZTY

cena zawiera cena nie zawiera

Przeprowadzenie zajęć przez profesjonalną kadrę BTA Kompas

Opiekę koordynatora przez cały czas trwania wyjazdu

Bilety wstępu do zwiedzanych miejsc

Zakwaterowanie i wyżywienie

Dojazdu.

LOKALIZACJA I DOJAZD

Zajazd Ostrzycki

Zajazd Ostrzycki na Kaszubach – klimatyczny pensjonat położony nad przepięknym jeziorem w samym sercu Kaszub. Pokoje 3-, 4-, 5-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym. Do dyspozycji Uczestników teren rekreacyjny i sale zajęciowe. Na terenie obiektu działają telefony wszystkich sieci.

Zajazd Ostrzycki

ul. Droga Kaszubska 56

83-311 Ostrzyce

Możliwośc organizacji dojazdu za dopłatą.

regulamin

PRZED WYCIECZKĄ

Co zabrać?

Wygodne obuwie i luźny strój.