x
ue-logo

(+48 58) 303 18 78

dostępni pn-pt 9:00-17:00

Jak nauczyć się jeździć na nartach: poradnik dla początkujących

Kuba Marjański    | 07-09-2023 14:25:48

Popularność sportów zimowych sprawia, że z roku na rok coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym sporcie. Nauka jazdy na nartach to ekscytująca przygoda. Można rozpocząć ją samodzielnie, skorzystać z pomocy bardziej doświadczonego narciarza lub instruktora. Podpowiadamy, jak nauczyć się jeździć na nartach!


Jak jeździć na nartach – wskazówki jak zacząć i jak poprawić technikę jazdy

Twój pierwszy wyjazd na narty rozpoczyna się już wkrótce? Z pewnością zdążyłeś zadbać o swoją kondycję i sprawność – jest to warunek konieczny do tego, by dobrze przygotować organizm przed tą charakterystyczną formą aktywności. Pamiętaj, że narciarstwo zjazdowe dość mocno obciąża stawy, co wyjątkowo daje się we znaki na początku nauki. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie prawidłowej techniki od samego początku. 

Zastanawiasz się, jak nauczyć się jeździć na nartach? Zwykle proces nauki składa się z kilku następujących po sobie etapów:

1. nauka zakładania i zdejmowania nart,
2. nauka poruszania się w butach narciarskich i nartach,
3. nauka podchodzenia pod górkę,
4. nauka bezpiecznego upadania i wstawania na stoku,
5. nauka zsuwania się w pługu i hamowania,
6. nauka korzystania z wyciągu narciarskiego: taśmowego, a potem orczykowego,
7. zjeżdżanie i skręcanie na nartach,
8. nauka zjeżdżania ze stoku w pługu, a następnie z ustawieniem równoległym nart.

Naukę warto prowadzić w takiej kolejności, by opanowanie następujących po sobie umiejętności ułatwiało proces zdobywania następnych. Niezwykle ważne jest też zachowanie bezpieczeństwa swojego oraz innych osób na stoku. Jeśli chcesz zacząć naukę jazdy na nartach, umów się z instruktorem na lekcję indywidualną. Dzięki temu zdobędziesz solidne podstawy niezbędne podczas podejmowania pierwszych prób zjazdu. Polecanym rozwiązaniem są również obozy narciarskie. Obozy narciarskie to specjalnie zorganizowane wyjazdy, które pozwalają uczestnikom na naukę jazdy na nartach lub doskonalenie swoich umiejętności narciarskich. Te obozy są popularne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą spędzić czas na stoku narciarskim i cieszyć się zimowymi sportami na śniegu. Obozy narciarskie mogą być organizowane przez szkoły narciarskie, klub narciarski, agencje turystyczne lub inne instytucje.

Rola praktyki i ćwiczeń podczas nauki jazdy na nartach

Zdobywanie kolejnych umiejętności i ich stopniowe udoskonalanie wymaga dużo praktyki. Dlatego wielokrotne powtarzanie odpowiednich ćwiczeń pomaga utrwalić sobie sekwencję ruchów. Dzięki temu podczas samodzielnej jazdy adepci narciarstwa wiedzą, jak kontrolować prędkość i kierunek zjazdu, a także – co bardzo ważne – jak przemieszczać się, upaść i wstać w sposób bezpieczny. Z czasem robią to zupełnie automatycznie. Jednak zanim to nastąpi, warto ćwiczyć te ruchy pod okiem instruktora. 

Co jest najważniejsze na początku nauki?

Konsekwentne powtarzanie ćwiczeń pomaga poprawić technikę jazdy. Chodzi przede wszystkim o odpowiednią pozycję ciała. Ułożenie głowy, skierowanie wzroku i ustawienie nóg to kluczowe elementy. Aby upewnić się, że wykonujesz trening poprawnie, skorzystaj z pomocy instruktora lub innego doświadczonego narciarza. Najlepsze efekty przynoszą lekcje indywidualne lub zajęcia prowadzone w niewielkich grupach. 

Czy trudno nauczyć się jeździć na nartach?

Nauka jazdy na nartach może okazać się nieco łatwiejsza, gdy masz już za sobą doświadczenia w jeździe na snowboardzie. Jednak większość osób natrafia na wiele trudności. Opanowanie prawidłowego ułożenia ciała, techniki skrętu oraz zachowanie równowagi to spore wyzwanie dla początkujących narciarzy. W związku z tym, duża ilość treningu jest odpowiedzią na pytanie, jak samemu nauczyć się jeździć na nartach.

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się jeździć na nartach?

Czas nauki jazdy na nartach jest indywidualny dla każdego początkującego narciarza. Przyjmuje się, że zwykle wystarczają 2 lub 3 lekcje jazdy, by można było bezpiecznie próbować samodzielnych zjazdów. Oprócz zakładania i zdejmowania nart, korzystania z wyciągu, kluczowe jest opanowanie techniki skręcania i hamowania podczas zjazdu, a także kontrolowanego upadku i wstawania. 

Pierwsze samodzielne zjazdy i co dalej?

Zjeżdżanie bez pomocy instruktora nie oznacza, że nauka dobiegła końca. Warto w dalszym ciągu konsekwentnie udoskonalać technikę. W tym celu należy kontynuować wykonywanie ćwiczeń pamiętając, że trening czyni mistrza. Zjazdy z dodatkowymi elementami, np. z łapaniem ringo lub z trzymaniem ułożonych poprzecznie kijków za plecami mają na celu poprawę koordynacji i utrwalenie prawidłowego ustawienia ciała. Częstotliwość ćwiczeń warto dopasować do swojej kondycji i możliwości. Zaleca się zaplanować harmonogram jazd tak, by przeznaczyć na naukę około 3-4 godzin dziennie. Najlepiej jest podzielić to na 2 bloki. Na początku nauki dobrze jest korzystać ze stoku w godzinach mniejszego obłożenia.

Ile czasu zajmuje opanowanie prawidłowej techniki zjazdu?

Zwykle po kilkudziesięciu godzinach spędzonych na intensywnym treningu początkujący narciarze potrafią w prawidłowy sposób zjechać ze stoku. W tym czasie nabywają umiejętności technicznych i pewności podczas zjazdu. To sprawia, że mają oni kontrolę nad kierunkiem i prędkością poruszania się, a korzystanie ze stoku jest dla nich komfortowe i przyjemne.

Jak nauczyć się dobrze jeździć na nartach?

Nie licząc szczęśliwców mieszkających nieopodal stoku narciarskiego, większość początkujących narciarzy musi zaplanować wyjazd na narty. Dlatego zależy im na jak najszybszym przyswojeniu wiedzy i rozpoczęciu samodzielnej jazdy. W związku z tym pytanie, jak szybko nauczyć się jeździć na nartach powinno brzmieć, jak maksymalnie wykorzystać czas nauki? 

Przede wszystkim warto skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora. W ten sposób unikniesz popełniania typowych błędów, a pomyłki będą od razu korygowane. Gdy błędne przyzwyczajenia i nawyki zostaną już utrwalone, trudno jest się ich pozbyć. Dlatego nauka techniki jazdy na nartach wymaga uważnego słuchania doświadczonego narciarza i wykonywania jego poleceń. Warto też regularnie ćwiczyć aż do uzyskania perfekcji. Trening z kijkami lub innymi przyborami sprawi, że łatwiej Ci będzie zachować równowagę podczas zjazdu i manewrowania. 

Jak nauczyć się jeździć na nartach biegowych?

Narciarstwo biegowe uważane jest za trudną dyscyplinę sportową. Wynika to z faktu, iż wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz doskonałej koordynacji. Podczas biegu aktywowane są różne grupy mięśni. Przemierzanie szlaków na nartach daje niemal nieskończone możliwości eksplorowania. W ten sposób można pokonywać odpowiednio przygotowane i oznaczone trasy w różnych lokalizacjach.

Ogólna charakterystyka narciarstwa biegowego

Jeśli chodzi o narty biegowe, zarówno sam sprzęt, jak i technika jazdy oraz teren są odmienne od tych znanych ze stoku narciarskiego. Aktywność na biegówkach bardziej przypomina szybki marsz lub bieganie połączone z płynnym przesuwaniem się z deskami przymocowanymi do butów. Na początku przygody z biegówkami warto wybierać krótsze dystanse i przemierzać je w tempie dopasowanym do aktualnych możliwości.

Jak jeździć na biegówkach – styl klasyczny dla początkujących

Jak nauczyć się jeździć na nartach biegowych i czym różni się taka nauka od początków jazdy na zjazdówkach? Na biegówkach należy poruszać się krokiem naprzemianstronnym – przypomina on chodzenie, jednak ruch jest płynny i posuwisty. Dla początkujących osób odpowiedni jest styl klasyczny. Potrzebujesz do niego nart i paska, kijów oraz specjalnych butów narciarskich. Trudniejszy styl łyżwowy jest częściej wybierany przez zaawansowanych narciarzy biegowych. 

Jak utrzymać równowagę, skręcać i hamować na nartach biegowych?

Największym wyzwaniem jest utrzymanie równowagi. Warto skupić się na punkcie znajdującym się w oddali z przodu. Dobrze jest wyczuć rytm i próbować go utrzymać. Co ważne, na biegówkach można także podchodzić i zjeżdżać w dół stoku, o ile jest on odpowiednio przygotowany. 

Podczas hamowania należy wysuwać do przodu jedną nogę. Przez asymetryczne ustawienie zainicjuje to proces zwalniania i ułatwi utrzymanie równowagi aż do całkowitego zatrzymania. 

Skręcanie na nartach biegowych przypomina ten sam manewr na nartach zjazdowych – należy ustawić narty pod lekkim kątem w tzw. pług i przenieść ciężar ciała na jedną stronę.

Nauka nowych rzeczy wymaga konsekwencji, czasu i skupienia. Podstawy narciarstwa da się opanować w przeciągu jednego sezonu. Korzystaj z pomocy instruktora i staraj się spędzać dużo czasu na stoku, a przekonasz się, że po jakimś czasie jazda nie będzie sprawiać Ci problemu!