x
ue-logo

(+48 58) 303 18 78

dostępni pn-pt 9:00-17:00

Najlepsze gry fabularne dla dzieci - obozy fabularne dla dzieci

Kuba Marjański    | 05-09-2023 12:33:25

Dzieci i młodzież kochają gry. Dziś świat został zdominowany przez smartfony i rozgrywkę online. Jest jednak pewien gatunek gier, które mają swoje wierne grono zwolenników – to potyczki fabularne RPG. Mogą być dopasowane do wieku dzieci, ale też skierowane do zupełnie dorosłych graczy. Dlaczego warto wspólnie bawić się dziećmi w ten sposób? Oto podpowiedzi!


Czym są gry fabularne RPG?

Role-Playing Games to z języka angielskiego właśnie gry RPG. Polegają na wcielaniu się w postaci i uczestniczenie w interaktywnej rozgrywce. Często są to gry dla małych dzieci, chociaż rynek obecnie zapewnia rozrywkę dla każdej grupy wiekowej. Ten gatunek gier występuje w dwóch wariantach – planszowym lub komputerowym. Chociaż wersje digitalne są bardziej rozbudowane, to planszówki zapewniają nieopisaną frajdę z uczestniczenia w rozgrywce razem z bliskimi.

Gry fabularne bazują na zaangażowaniu w życie postaci i jej rozwój. Gracze podejmują decyzje, które mają wpływ nie tylko na ich samych, ale również na innych uczestników rozgrywki. Muszą też decydować, w jakim kierunku wytyczyć rozwój swojej postaci, w którą stronę eksplorować dostępny świata i jak osiągnąć sukces w danej potyczce. Chociaż gry fabularne RPG często kierowane są do konkretnych grup wiekowych, znajdą się też takie dla całej rodziny. Stanowią świetny sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry fabularne?

Warto na to spojrzeć z perspektywy rodzica i dziecka. Każdy z Was ma przecież różne potrzeby, które warto zaspokajać przez wspólną rozrywkę. Gry fabularne dla dzieci i rodziców mogą Wam zapewniać:

• swobodny czas do budowania relacji;
• możliwość wyrażania swoich myśli;
• okazję do obserwowania rozwoju dziecka.

Poza tym jako rodzice bardzo chcecie, by dzieci spędzały czas z Wami. W ten sposób możecie ich lepiej poznawać i być na bieżąco z tym, co czują i zbliżać się do siebie.

Wspólna rozgrywka to okazja do rozwoju dla najmłodszych. Gdy grają w gry fabularne:

• Podnoszą kreatywność – planszówki RPG bazują na wyobraźni, rozwiązywaniu problemów i kreowaniu rozwoju postaci na podstawie dostępnych zasad gry.
• Pracują nad budowaniem relacji – zawsze gra fabularna wymaga interakcji z innymi uczestnikami rozgrywki. Dzięki temu dziecko uczy się wyrażać myśli przy przyjemnej zabawie.
• Uczą się czytać i myśleć analitycznie – uzyskane informacje podczas gry należy wykorzystać do podejmowania decyzji. Dziecko szybko może doświadczyć, czy obrany kierunek okazał się dobry.
• Muszą podejmować decyzje – dziecko może obawiać się stanowczości, zwłaszcza gdy decyzje mają wpływ na drugich. W kontrolowanych warunkach gry RPG dzieci mogą się tego uczyć.
• Uczą się empatii – wczuwanie się w emocje i sytuację innych uczestników jest przydatne w życiu rodzinnym i społecznym.
• Poznają historię – wiele gier fabularnych opartych jest na realiach z konkretnej epoki historycznej lub osadzonych w wydarzeniach, które miały miejsce.

To wszystko sprawia, że fajne gry fabularne dla dzieci zapewniają nie tylko rozrywkę, ale też rozwój pociech. Mogą też pomóc budować między Wami relację.

Jak zacząć grać z dziećmi w gry fabularne?

Rozpoczęcie wspólnej zabawy nie musi być trudne. Wystarczy, że uwzględnisz kilka poniższych zasad, które są przydatne przy rozpoczynaniu wspólnej zabawy. Co ważne, nie zawsze muszą to być najlepsze gry fabularne dla dzieci z najwyższej półki cenowej. Chodzi o wspólną zabawę i wkręcenie w nią wszystkich członków rodziny.

Oto najważniejsze podpowiedzi przy rozpoczynaniu zabawy z grami fabularnymi RPG.

1. Wybierz grę odpowiednią dla dzieci. Chodzi zwłaszcza o dopasowanie jej charakteru, fabuły i postaci do poziomu rozwoju i zainteresowań dziecka. Pamiętaj, że pozycje dla najmłodszych są mniej rozbudowane, mają łatwiejszą mechanikę i niższy poziom skomplikowania.
2. Wygospodaruj czas. Gry fabularne dla dzieci i rodziców nie są przeznaczone na 15 minut rozgrywki. Oczywiście można je dzielić na sesje czasowe i grać kilka dni pod rząd, ale najlepiej jednorazowo poświęcić na nie od 1. do nawet 3. godzin.
3. Stwórz prostą, ale nietuzinkową historię. To wymaga nieco kreatywności, ale stworzenie własnej historii na podstawie podręcznika do gry zapewnia Wam wszystkim dopasowana do grupy rozrywkę.
4. Przygotuj się do zabawy. Jako rodzic poznaj zasady gry. Musisz dobrze je zrozumieć, żeby objaśnić je dzieciom. Poza tym to Ty kierujesz rozgrywką i pilnujesz zasad. Zrozumienie ich przez Ciebie jako rodzica pomoże rozgrywce trwać w sposób płynny i cieszyć Was wszystkich.
5. Podkreślaj kreatywność. Dzieci mogą sporo skorzystać dzięki wspólnej grze fabularnej. Zachęcaj dzieci do samodzielnego myślenia i podejmowania działań.
6. Pomagaj dzieciom i dawaj im powody do radości. Nie chodzi o to, by maksymalnie ułatwiać im rozgrywkę, ale troszkę pomagać, gdy sobie nie radzą. Dzieciom może zależeć też na wspólnie spędzonym czasie, ale gdy osiągają sukcesy, gra cieszy jeszcze bardziej.
7. Nastaw się na rozwój scenariuszy. Dzisiaj określony plan nie musi być końcowy. W kolejnych dniach zabawy możecie tworzyć kolejne postaci, historie, przeszkody i cele. 

Jednym z podstawowych czynników jest wybór odpowiedniej gry fabularnej dla całej rodziny. Jakie propozycje warto wziąć pod uwagę?

Które gry fabularne dla dzieci wybrać?

Skoro już wszystko wiemy o najważniejszych zasadach gry fabularnej z dziećmi pora na przedstawienie listy najciekawszych pozycji. Poniżej umieściliśmy je w dowolnej kolejności.

Pewnego razu

To świetna propozycja dla najmłodszych. Zasady gry uwzględniają nawet 3-latków. W skrócie gra polega na opowiadaniu bajek przed snem. Nie ogranicza się do wybierania konkretnych postaci, ani osiągania wyzwań. Co najważniejsze dla najmłodszych – w tej grze nie ma przegranych. Jeśli chodzi o polecane gry fabularne dla dzieci i młodzieży, ta pozycja jest najlepsza do rozgrywki przed snem. Każdy z uczestników wyjmuje po 5 żetonów, które mają na sobie pewne obrazki. Jeśli wśród nich znajdzie się taki, który nie jest docelowy według podręcznika, staje się tłem dla opowiadanej wspólnie bajki.

Wildlings – Dzikuny

Niesamowita przygoda stworzona pierwotnie dla starszej młodzieży, która jednak sprawdza się też w fabularnych rozgrywkach z najmłodszymi. Zabawa wymaga od uczestników uratowania córki wodza wioski, w której przebywają. Dzieci wcielają się w wylosowane postaci z danych kart i przy pomocy kilku prostych zasad muszą przejść drogę do odnalezienia zaginionej dziewczyny. Cała podróż i podejmowane w jej trakcie decyzje stanowią podstawę do osiągnięcia dorosłości przez dzieciaki. Świetna pozycja, która podkreśla różnorodność dawnych wiosek Słowian, Wikingów i Indian. Co ważne, gras nie zmusza do siedzenia w domu – możecie spokojnie ogrywać ją w plenerze.

Earthdawn

Gra fantasy, która wprowadza dzieciaki (i nie tylko) do świetnego świata fantasy. W tytule Earthdawn występują dwa ścierające się ze sobą światy – Earthdawn i Horrors. Bohaterowie mają na celu poznać swój świat i jednocześnie świat „złych” bohaterów Horrors, czyli astralny. Kluczem jest rozwiązanie historii z przeszłości i ochrona własnego świata przed Horrors. Co ważne, w grze fabularnej Earthdawn każdy z uczestników powinien sukcesywnie rozwijać swoją postać.

Mistrz Baśni: Edukacyjna gra fabularna

Świetna propozycja dla dzieci i rodziców, zwłaszcza na początku przygody z grami RPG. W historii przewija się Niewidzialna Królowa, smoki, szczury, Czarnoksiężnik i oczywiście Mistrz Baśni. To on ma najwięcej do powiedzenia, zwłaszcza w momencie rozpoczęcia rozgrywki, gdy wymyśla zarys wydarzeń. Celem zabawy jest oczywiście pomoc Niewidzialnej Królowej, ale prawdziwy to umiejętność rozwiązywania konfliktów w pokojowy sposób bez jakiejkolwiek formy przemocy. Świetna zabawa dla rodziny z dziećmi do 10 lat.

Jakie jeszcze gry fabularne warto wybrać do zabawy z dziećmi?

To oczywiście nie wszystkie gry fabularne dla dzieci i rodziców, które możesz wybrać. Poniżej znajdziesz jeszcze krótką listę innych świetnych propozycji:

• Mice and Mystics;
• Amazing Tales – Niezwykłe Opowieści;
• No Thank You, Evil!;
• Pugmire;
• Hero Kids;
• The Whispering Road.

Obozy i kolonie fabularne dla dzieci

Dzisiaj nie musisz ograniczać się do samodzielnego spędzania z dziećmi czasu na gry fabularne. Możesz pozwolić im rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię i poznawać nowych ludzi na obozach gier fabularnych. Na czym polegają?

Podczas obozów fabularnych każdy z uczestników poznaje świat RPG. Nie każdy jest w nim ekspertem, więc wszystko zaczyna się od prelekcji. W trakcie takich zajęć każdy z obecnych na obozie może poznać tajniki gier fabularnych i mechanizmy rozgrywki. Wie też, jak kreować postaci i jakimi zasadami ma się kierować.

Kolejny etap to sesje RPG. Uczestnicy biorą udział w tworzeniu i rozgrywaniu kampanii, kreowaniu scenariuszy i rozbudowywaniu ich przez cały okres trwania obozu. Razem z innymi mają okazję generować nowe opowieści i poznawać zasady najciekawszych sposobów tworzenia scenariuszy.

Niezbędnym elementem każdego obozu fabularnego dla dzieci i młodzieży są zajęcia praktyczne. Wyobraźnia jest wtedy pobudzana do granic możliwości, łącznie z umiejętnościami manualnymi. Uczestnicy korzystają z dostępnych materiałów, by tworzyć rekwizyty potrzebne im do odgrywania historii przez postaci. Projektują i tworzą mapy, karty, plany czy elementy strojów.

Co jeszcze czeka dzieci i młodzież na obozie fabularnym?

Gry RPG można ogrywać również na planszach. Dlatego na każdym obozie fabularnym musi znaleźć się miejsce na świetne tytuły. Gry karciane i planszówki genialne sprawdzają się do ćwiczenia refleksu, logicznego myślenia i rozbudzania wyobraźni. To wszystko przydaje się uczestnikom do rozgrywek fabularnych w plenerze czy wybranych obszarach zamkniętych. Dzieci i młodzież korzystają też z praktycznych ćwiczeń i zabaw. W zależności od wieku mogą poznawać zasady szermierki czy łucznictwa. Wszystko pod czujnym okiem opiekunów. Nie może też zabraknąć miejsca na relaksacyjne gry drużynowe.

Gry fabularne dla dzieci i młodzieży – kilka słów na koniec

Czy warto grać z dziećmi w pozycje fabularne RPG? Naturalnie! Czy wyjazd na obóz fabularny to dobry pomysł? Oczywiście! Obie atrakcje możecie dopasować do możliwości swoich pociech i zaproponować im najlepszą formę zabawy. Oczywiście stworzenie sesji fabularnej dla całej rodziny jest nieraz łatwiejsze, niż organizowanie obozu. Jednak prawdziwy fan RPG znajdzie tam o wiele więcej, niż w potyczkach z rodziną.

Jeśli więc chcesz zapewnić swojemu dziecku najwyższy poziom rozrywki z grami fabularnymi, postaw na dostępne propozycje obozów fabularnych RPG! Tylko pamiętaj – po takim wyjeździe trudno będzie wygrać z nim w domowej potyczce!