Festiwal to także interesujące spektakle teatralne, wystawy, koncerty i ważne miejsce spotkań z twórcami: artystami, mistrzami i debiutantami. Przyciąga co roku tysiące miłośników kina i jego wytrawnych koneserów, a Kazimierz Dolny staje się przestrzenią na refleksję nad sztuką i interesujący dialog. Ten niezwykły projekt artystyczny stwarza również okazję do zgłębienia kina autorskiego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, poznania lokalnych artystów, doświadczenia sztuki dalekiej od komercji.
Teraz i Ty masz okazję stać się jego częścią! Celem obozu przeznaczonego dla młodzieży w wieku 14-19 lat jest edukacja artystyczna, poznanie praktycznego warsztatu dziennikarskiego i filmowego oraz realizacja materiałów ściśle związanych z 17. edycją Festiwalu Dwa Brzegi.
Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce, które szczerze kochają artyści: filmowcy, aktorzy, malarze, muzycy i fotograficy... Miasteczko słynie nie tylko z barwnej historii, zabytków, architektury i niezwykłej przyrody, ale też licznych galerii sztuki, rękodzieła oraz malowniczych plenerów nad brzegiem Wisły, w ruinach zamku, wąwozach i przestrzeni miejskiej. To sprawdzone już przez nas miejsce jest tym idealnym na twórcze działania uczestników obozów Interkamp. W tym roku nie zabraknie tu natchnienia, nowej energii i wyzwań.
Program obozu podzielony będzie na kilka sekcji. W pierwszej połowie obozu uwaga zostanie skupiona na edukacji artystycznej, czyli będziemy uczyć młodych twórców niezbędnych umiejętności praktycznych, popartych wiedzą teoretyczną, podczas warsztatów dziennikarskich oraz filmowych.
Druga połowa obozu poświęcona zostanie wykorzystaniu nabytych umiejętności do realizacji materiałów związanych stricte z Festiwalem. Nasi Uczestnicy będą tworzyć reportaże oraz przeprowadzać wywiady. Efekty tych działań publikowane będą na specjalnie utworzonym do tego celu koncie w mediach społecznościowych.
Ponadto nasi uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wybranych punktach festiwalowego programu, poznać wybitnych twórców i smakować niepowtarzalną atmosferę festiwalu znajdując się w samym sercu wydarzeń.
SEKCJA DZIENNIKARSKA
-
etyka dziennikarska - zawód czy powołanie? Omówimy kluczowe zasady, który obowiązują rzetelnego dziennikarza, a także wyzwania, z którymi się mierzy w swojej pracy,
-
gatunki dziennikarskie - nauczymy się rozpoznawać popularne gatunki, a także poćwiczymy pisanie wzmianek i notatek prasowych, a także wpisów do blogów reportażowych,
-
trening PR - komunikacja i public relations to bardzo istotny element w nauce dziennikarskiego kunsztu. Proponujemy ciekawy trening, który przyda się każdemu,
-
wywiad - niezbędny research, dobór pytań i prowadzenie rozmowy, wybór konwencji, korekta i autoryzacja. Ćwiczyć będziemy zarówno przeprowadzanie wywiadów prasowych, jak i telewizyjnych, czyli przed kamerą. Takie wywiady zrealizujemy również z gośćmi i z widzami festiwalu,
-
reportaż i relacja - poznaj zasady ich tworzenia i zrealizuj własny reportaż lub relację z Festiwalu Dwa Brzegi! Najlepsze materiały zostaną opublikowane na dedykowanych obozowi mediach społecznościowych.
SEKCJA FILMOWA
-
kamera bez tajemnic - obsługa kamery, możliwości tkwiące w amatorskim i profesjonalnym sprzęcie, techniczne zaplecze studia filmowego (mikrofony, statywy, oświetlenie),
-
praca reżysera - omówimy zakres obowiązków, pracę z aktorem, operatorem, scenarzystą, charakterystykę i predyspozycje do zawodu reżysera, a także porozmawiamy o tych, którzy nas osobiście zachwycają i dlaczego,
-
warsztaty filmoznawcze - w programie krótka historia kina, wspólne oglądanie wybranych filmów poprzedzone prelekcją, a po projekcji dyskusja,
-
ćwiczenia operatorskie - wykorzystamy wiedzę teoretyczną realizując krótkie etiudy operatorskie na zadany temat,
-
kamera-akcja! - pod opieką instruktorów uczestnicy będą realizować materiały filmowe ściśle związane z Kazimierzem Dolnym, który od wielu lat gości festiwal i tysiące jego entuzjastów. Razem przejdziemy przez każdy etap: preprodukcję, pracę na planie zdjęciowym i postprodukcję. Powstanie wywiad, relacja i reportaż, które oczywiście zostaną opublikowane na dedykowanych obozowi mediach społecznościowych.
SEKCJA FESTIWALOWA
Grażyna Torbicka - dziennikarka, krytyk filmowy, członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, sutorka koncepcji programowej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, także jurorka na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Berlinie, Cannes, Bari. Przez wiele lat związana była z TVP jako m.in. autorka programu "Kocham kino" i prezenterka telewizyjna. Jest laureatką wielu nagród. Osiem razy otrzymała nagrodę Akademii Telewizyjnej Wiktora,za tym Wiktora publiczności oraz Super Wiktora i Złotą Telekamerę za całokształt pracy.
Za działalność w dziedzinie kultury otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2008 medal Stella Della Solidarieta Italiana przyznany przez Prezydenta Republiki Włoch za zasługi w promocji kultury włoskiej. Jest Honorową Obywatelką miasta Kazimierz Dolny,
-
festiwal "od kuchni" - specjalna wycieczka po obiektach festiwalowych, dedykowana wyłącznie uczestników obozu przez jego twórców, którzy pokażą kulisy przygotowań i organizacji prestiżowego i wymagającego organizacyjnie przedsięwzięcia, jakim jest festiwal,
-
filmy, publiczność i emocje - festiwal to święto sztuki i impreza 100% live, więc znalezienie się w sercu festiwalowych wydarzeń dla każdego będzie piękną przygodą. Poczuj tą wyjątkową atmosferę i stań się jej aktywnym uczestnikiem. Podczas obozu proponujemy również udział w wybranych punktach programu BNP Paribas DWA BRZEGI.
Letnia Strefa Przygody i Magiczny Kazimierz Dolny
-
Magia Kazimierza Dolnego! Wakacje w tak fantastycznym miejscu dają wiele możliwości. Naszych uczestników zapraszamy także do zwiedzenia ruin zamku oraz spaceru na Górę Trzech Krzyży. A to dopiero początek... Nie zabraknie orzeźwiających lodów na kazimierskim rynku, spaceru urokliwymi uliczkami miasteczka i błogiego odpoczynku na Bulwarze Nadwiślańskim.
-
Nasz ogród. Obiekt hotelowy, w którym zamieszkamy, otoczony jest pięknym ogrodem, który liczy 1,5 hektara powierzchni. W ogrodzie znajdziemy stary sad, trawiaste boisko, liczne alejki i ławeczki, altanki i miejsce na ognisko. Ogród - oddalony kilka minut piechotą od turystycznego centrum Kazimierza - będzie naszym artystycznym azylem. Ponadto rozległy teren daje nam możliwość organizacji przeróżnych zajęć terenowych, gier i zabaw na świeżym powietrzu.
-
Wieczorne animacje. Oprócz ogromu warsztatów i aktywności twórczych, rozwijających przeróżne pasje, będzie też czas na team building, muzyczne ogniska oraz konkursy.
Pokaz finałowy. Zwieńczeniem Wakacji z Pasją jest pokaz finałowy. Pod koniec turnusu, podczas pokazu finałowego, poszczególne obozy prezentują efekty swojej pracy twórczej. W scenariuszu m.in. filmy, prezentacje multimedialne, wystawy i wernisaże, recitale, koncerty, show taneczne, reportaże, etiudy, poczęstunek i spektakle teatralne.
3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad + podwieczorek, kolacja. Wszystkie przygotowywane w ośrodku. Obóz zaczyna się ciepłą kolacją pierwszego dnia, a kończy śniadaniem dnia ostatniego. Uczestnicy otrzymują suchy prowiant na drogę powrotną.